Info seoses koroonaviirusega
12.03.2020
Vastavalt hetkeolukorrale ei registreeri me vastuvõttudele krooniliste ja mitte ägedate muredega patsiente. Profülaktilistele vereanalüüsidele soovitame samuti tulla peale viirushooaja lõppu. Kui siiski on vajadus vastuvõtule tulla, siis kindlasti broneerige aeg eelnevalt telefonitsi. Sedasi vähendame haiguste levikut. Pirita PAKi personal teeb kõik selleks, et meie külastajatel oleks võimalikult turvaline.

Haigustunnused

Koroonaviirusest tekkinud haiguse (COVID-19) iseloomulikeks tunnusteks on palavik (võib olla väike, võib olla kõrge ja harvadel juhtudel võib ka puududa), köha (enamasti kuiv), hingamisraskus või hinge matmise tunne.

Haiguse levik

Koroonaviirus levib piisknakkusena köhiva või aevastava inimese hingamisteede eritise pritsmetena, samuti saastunud pindade kaudu, kui terve inimene pindadelt viiruse üles korjab ja ennast nakatab.

Levikuteedest lähtuvalt on nakkuse leviku tõkestamiseks vajalik: (1) haigestunud inimestel püsida kodus, hoida teiste inimestega distantsi vähemalt kaks meetrit ja köhivatel inimestel kanda maski ning (2) regulaarselt puhastada palju katsutavaid pindasid ning hoolsalt pesta käsi.(3)haigeid lapsi mitte viia vanavanemate hoida, kuna vanemaealised on koroonaviiruse puhul riskigrupp.

Koroonaviiruse suhtes testitakse inimesi, kes:

  • on haigestunud palaviku, köha või hingamisraskusega JA kes on haigestumisle eelneva 14 päeva jooksul olnud lähikokkupuutes kinnitatud COVID-19 haigega;
  • on haigestunud palaviku, köha või hingamisraskusega JA kes on viimase 14 päeva jooksul saabunud riskipiirkonnast (praegu loetakse riskipiirkondadeks Hiina, Põhja-Itaalia teatud maakonnad, Lõuna-Korea ja Iraan; loetletud piirkondade lennujaamades viibimist ei peeta riskipiirkonnas viibimiseks).
  • Ilma haigusnähtudeta inimesi ei testita. 

Töövõimetuslehed ja hoolduslehed

Kuna koroonaviirusega seoses ei ole Eestis välja kuulutatud karantiini, siistöövõimetus- ja hoolduslehti saab perearst väljastada:

  • Riskipiirkondadest tulnud haigestunud inimestele
  • Kui on tegu kinnitatud nakkushaiguse kontaktiga (nn kontaktsega, mis tähendab, et haigestunul on laboratoorselt kinnitatud COVID-19 )
  • Kui lapsel on olnud kinnitatud nakkushaigega kontakt, siis võib arst väljastada hoolduslehe.

Haiguse riskipiirkondadest või mujalt riikidest Eestisse saabunud inimestele, kelle puhul kontakti haigusega ei ole põhjust kahtlustada ning kelle tervise seisund on hea, töövõimetuslehe väljastamiseks põhjust ei ole. Nendel inimestel soovitatakse jälgida oma tervist, võimalusel teha kodutööd ja piirata sotsiaalseid kontakte.

Karantiini kehtestamise puhul rakenduvad juba uued juhised.

Vajadusel saab koroonaviiruse kohta lisainfot:

helistage perearstikeskusesse tel. 607 6362 või perearsti nõuandeliinile 1220. Erakorralise abi vajaduse korral tuleb kutsuda kiirabi. Perearstikeskusse ega EMOsse ei tohiks kohale minna, kuna nii võib teisi nakatada.

JÄLGIME JOOKSVALT RIIGI POOLT JAGATAVAT INFOT JA UUENDAME JÕUDUMÖÖDA SEDA KA OMA KODULEHEL.

 

 

jalus

Pirita Perearstikeskus Kloostrimetsa tee 29 Telefon 60 61 670
E ja K 07.30 - 14.00 ja 15.00 - 18.00       
T, N, R 07.30 - 16.00
info@piritaarst.ee
www.piritaarst.ee

Bänner1